«

»

4 RYTUAŁY WIELKANOCNE

W naszej kulturze Wielkanoc jest świętem związanym z wiosną, wszystko zaczyna się od równonocy wiosennej. Wiosna symbolizuje to co nowe, nowe życie, nowe początki. Dawne obrządki i wierzenia zmieszały się z tradycją chrześcijańską jednak swoje pochodzenie mają w pogaństwie. Odpowiednie rytuały przygotują nas na powitanie tego czego pragniemy, nowej miłości, zmian w sferze zawodowej, poprawy zdrowia.

RYTUALY_BANER_1

1.Palmy
Słowiańskie legendy nawiązywały do chrześcijaństwa, według wierzeń wierzba posmutniała na wieść o śmierci Jezusa. To właśnie z jej gałązek wykonujemy palmy i święcimy je w Niedzielę Palmową. Bazie obowiązkowo powinny znajdować się w palemce, ponieważ są odczytywane jako symbol łez, po poświęceniu zyskują magiczną moc. Odpowiednio przygotowany napar ze sproszkowanych pąków leczy ból gardła i wspomaga trawienie. Palmy chronią przed piorunami, chorobami i głodem. Zgodnie z tradycją gospodarz domu powinien uderzyć palmą każdy róg domu. Dzięki temu przez cały rok będzie panował dostatek. Gospodyni natomiast powinna umieścić palmę za świętym obrazkiem, nie można jej wyrzucać, obowiązują pewne zasady. Zeszłoroczne palmy pali się na popiół, by posłużyły do posypywania głowy w Środę Popielcową. Dawni rolnicy musieli tez zadbać o swoje zwierzęta, dlatego kiedy wypuszczano krowy na pastwisko gładzono je palemkami aby dobrze rosły i dawały dużo mleka. Pszczelarze wkładają do ula gałązki z palmy aby zebrać więcej miodu. Rybacy mocują w sieci palemkę, aby połowy były obfite. Zwyczaj robienia długich palm pozostał do dzisiejszego dnia na Kurpiach.

2.Ogień
Dawniej w Wielką Środę wokół wsi rozpalano siedem ognisk, które miały chronić mieszkańców przed pożarem i czarnymi mocami. Mieszkańcy wsi zabierali do domu resztki tlącego się ogniska aby w swoim domu rozpalić palenisko. Takie postępowanie miało przynieść szczęście i ściągnąć moc ochronną na domowników. W Wielki Czwartek nie nie wolno rozpalać ognia aby nie przepłoszyć dobrych duchów zmarłych odwiedzających swoje strony.

3.Woda
W Wielki Czwartek i Wielki Piątek należało wykąpać się o świecie w rzece, bo to gwarantowało zachowanie przez długi czas zdrowia i urody. W Wielką Sobotę polewano wodą święconą domy i mieszkańców, była to ochrona przed urokami i klątwami. Dało to początek oblewania siebie nawzajem wodą, zwyczaj przetrwał do naszych czasów jako Lany Poniedziałek. Kto oblał najwięcej dziewczyn temu miało dopisać w życiu szczęście. Panny polewały natomiast swoje posagi wierząc, że będą rosły jak grzyby po deszczu.

4.Pogrzeb żuru i śledzia
Zakończeniem postu było symboliczne zakopanie resztek żuru w znacznej odległości od domu i powieszenie śledzia na wierzbie. Te czynności wykonywano w Wielki Piątek lub w Wielką Sobotę, śpiewy ludowe podkreślały rangę wydarzenia. To miało przynieść dostatek jedzenia przez cały rok.

Zachęcam Was Kochani do kontynuowania tradycji powitania wiosny, zawsze powtarzam, że powinniśmy czerpać z mądrości przodków, zatem do dzieła:)