«

»

CZYM JEST KABAŁA?

SZARLOTA_WIOSNA

Kabała– jest odczytywana jako siła rządząca wszystkim na świecie, jest to moc wpływająca na wszystko i wszystkich. Ta siła działa z ukrycia, jest niewidoczna ale powoduje, że wszystko ma swoje miejsce. W judaizmie kabała jest szczególnie ceniona jako ezoteryczne spojrzenie na świat. W kulturze chrześcijańskiej ezoteryka i kabała jest marginalizowana jako kulty pogańskie. Kabała ma swoje korzenie w czasach starożytnych przed Chrystusem. Jest to dziedzina, która pozwala zgłębić wiedzę na temat człowieka i spraw boskich.

Symbolika liter i cyfr– tradycyjna kabała wskazuje związek między literami hebrajskiego alfabetu a liczbami. Dzięki temu słowa można przeliczać na wartości liczbowe, kombinacja kilku wyrazów ma znaczenie mistyczne. Taka metoda interpretacji słów nazywana jest gematria i służy kabalistom do odszyfrowywania Tory i boskich słów. Wyznawcy kabały wierz, iż w ten sposób odkrywają sens istnienia i zbliżają się do boga.

Czerwona nitka– według kabały czerwona nitka zawiązana na nadgarstku chroni od złych uroków, jest też oznaczeniem poszukiwania mądrości życiowej. Nić wytwarza się w specyficzny sposób, żydowscy mędrcy owijali grób Racheli a następnie cieli na małe kawałki, które można zawiązać wokół lewego nadgarstka.

Kabała w muzyce-współcześnie można odnaleźć nurty kabalistyczne w muzyce, najlepszym tego dowodem jest zespół „Therion”. Metalowa muzyka z nurtem zaczerpniętym z kabały w sensie tekstów i muzyki z elementami mistycznymi z kultury żydowskiej.

Cel kabały– według kabalistów cel nadrzędny to zbawienie, osiągnąć je może każdy kto jest pobożny ale tylko ten kto zgłębi tajemnice kabały będzie najbliżej boga. Problemem jest, iż zwykli ludzie kierują całą swoją uwagę na świat materialny i doczesny. Jest mało jednostek, które próbują wznieść się na wyższy poziom postrzegania rzeczywistości a tym samym doczekać się zbawienia duchowego.

Koncepcja drzewa życia- Ein Sof czyli nieopisywalna esencja boskości i 10 Sefirot czyli ważnych kwestii życiowych człowieka. Kabalistyczne drzewo życia wprowadza pojęcie braku ograniczeń w czasie i przestrzeni, nieskończoność boską. Działanie boga objawia się w 10 emanacjach zwanych Sefirotami. Te boskie założenia objawiają się w mistycznym świecie kabały i drzewa życia ułożone malejąco od góry. Mądrości jaki trzeba się kierować by dostąpić zbawienia.

10 Sefirot:
Keter- korona
Chokmah- mądrość
Binah- intuicja, zrozumienie
Chesed- litość
Gedulah- wielkość
Gevurah- siła
Tiferet- chwała
Netzach- zwycięstwo
Hod- majestat
Yesod- podstawa
Malkut- suwerenność

Zapisz

Zapisz

Zapisz