«

»

HALLOWEEN – NOWY ROK CZAROWNIC

baner_1_ver_2

Moi Kochani, dziś chciałabym opowiedzieć Wam o magicznym święcie zakończenia lata, czyli Samhain.
Noc z 31 października na 1 listopada, czyli Halloween to nie tylko noc, coraz powszechniej praktykowanych, również w Polsce, przebieranek, zwłaszcza dzieci, chodzenia od domu do domu i zbierania słodyczy, to nie tylko wycinanie twarzy w dyni i opowiadania strasznych historii. Mało kto wie, że zwyczaje Halloween wywodzą się z celtyckich obrządków i mają o wiele głębszy cel, niż tylko dobrą zabawę. W kulturze celtyckiej jest to bowiem jedno z najważniejszych świąt noszące nazwę Samhain.
Nazwa tego święta oznacza koniec lata (sam e fuin). Ponad 2 tys. lat temu Celtowie, wierzyli, że jest to moment, kiedy zacierała się granica między światem żywych a zaświatami, a duchy osób, które zmarły zstępowały na ziemię. Duchy zarówno dobre, jak i złe miały łatwiejszą drogę do świata żywych.
W związku z tym przeprowadzali wiele magicznych rytuałów, które miały odstraszyć duchy złe a także zyskać przychylność, zaprosić do domu dobre duchy przodków, aby przez kolejny rok ochraniały ich domostwa, broniły przed złem i przynosiły szczęście. Ważnym elementem obchodów Samhain było palenie ognisk oraz zakładanie masek i dziwacznych strojów, które miały właśnie na celu odstraszanie złych duchów.
Samhain jest także zwany Nowym Rokiem Czarownic. Nie bez przyczyny, bowiem jest to idealny moment, podobnie jak noc sylwestrowa i pierwszy dzień nowego roku, by odprawiać wróżby, czary i magiczne rytuały związane z początkami, oczyszczeniem zarówno ciała, domu, jak i życia, pozbywaniem się z życia wszystkiego tego, co nie jest dla nas dobre. Jest to magiczny czas, który ma nas przygotować na nadchodzącą jesień i sprawić, by gasnące słońce nie odebrało nam radości, lecz by ten okres roku był szczęśliwy i jasny.

Przygotowania.
Podczas Samhain niezwykle ważne jest, by otaczać się płomieniami. Zgaście więc lampy i żyrandole, rozpalcie w kominku, zapalcie jak najwięcej świec, lub jeśli macie taką możliwość rozpalcie ognisko i wpatrujcie się w ogień. W trakcie Nowego Roku Czarownic zalecam również noszenie ubrań w kolorze czerwieni i pomarańczy. Ważne jest również, by nie przebywać tej nocy samotnie. Chociaż oczyszczenie należy zacząć w swoim wnętrzu, zanurzając się we wspomnieniach , zastanawiając się nad kierunkiem, w którym chce się zmierzać, to jednak nie należy robić tego w kompletnym odosobnieniu. Dzień 31 października warto poświęcić na generalne porządki w domu, żadne oczyszczenie nie będzie bowiem kompletne, jeśli nie oczyścicie swojego otoczenia, nie pozbędziecie się starych, zepsutych przedmiotów, zwłaszcza takich, które przynoszą przykre wspomnienia i smutek.

Zapraszam serdecznie na moje konto na facebooku (klik)

Zapisz