«

»

ZAĆMIENIE SŁOŃCA

 

Najbliższe zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 21 sierpnia 2017 o 02:40. Będzie widoczne z obszaru Pacyfiku, Stanów Zjednoczonych i Atlantyku. Rozróżniamy 4 rodzaje zaćmienia:

  • częściowe (jeśli obserwator jest za daleko od przedłużenia linii księżyca i Słońca znajdzie się poza centrum całkowitego cienia, pozycję obserwatora nazywamy półcieniem)
  • całkowite (jeśli obserwator znajduje się idealnie w przedłużeniu linii księżyca i Słońca ma dogodną pozycję do obserwowania całkowitego zaćmienia, widoczna jest wówczas korona słoneczna)
  • obrączkowe (jeśli obserwator znajduje się bardzo blisko przedłużenia linii Słońce i księżyc podobnie jak przy całkowitym zaćmieniu zasłania tarcze ale jest mniejszy od słońca co powoduje zjawisko pierścienia ponad księżycem)
  • hybrydowe (to efekt odbierania przez obserwatorów zjawiska zaćmienia w zależności od położenia, w jednym miejscu na świecie widoczne jest całkowite zaćmienia a w drugim obrączkowe, wówczas nazywamy je hybrydowym).

Zazwyczaj w ciągu roku można na ziemi obserwować 2 zaćmienia Słońca, maksymalnie może być ich 5 z czego 3 będą całkowite. Statystyki wskazują, że w jednym obszarze zaćmienie występuje co 370 lat. W Polsce ostatnie zaćmienie słońca miało miejsce 20 marca 2015 i było częściowe. Kolejne zaćmienie będzie również częściowe i przypada na 21 czerwca 2020r. 13 lipca 2075 roku będzie widoczne obrączkowe zaćmienie Słońca na terenie Polski a do całkowitego zaćmienia trzeba czekać do 7 października 2135 roku.

Znaczenie zaćmienia Słońca

W starożytności zaćmienie Słońca wzbudzało w ludziach strach a nawet panikę jednak kapłani czy druidzi rozumieli to zjawisko i potrafili je przewidywać. Często niewielka grupa osób oświeconych wykorzystywała swoją wiedzę aby przedstawiać zaćmienie jako karę boską. Zwykli ludzie nie wiedząc czy Słońce zniknęło na zawsze poddawali się różnego rodzaju obrzędom i składali ofiary aby przywrócić światło. W ten sposób utrzymywano podporządkowanie różnego rodzaju wyznaniom religijnym. Nadal część z nas widząc to zjawisko astronomiczne ma poczucie, że obserwuje coś apokaliptycznego. Zwierzęta również nie lubią zaćmienia, chowają się i są czujne wypatrując zagrożenia. W dawnych czasach ludzie dbali o to aby zwierzęta domowe nie widziały zaćmienia i modlono się za nie. Obawiano się sił ciemności, środki zapobiegawcze miały uchronić przed przejęciem ciała zwierzęcia przez demony.

Zaćmienie Słońca z punktu widzenia astrologii

Osoby urodzone podczas zaćmienia słońca będą wyróżniać się silnym charakterem, emocjonalnością i charyzmą. Nie wykluczone, że jako przywódca może zapisać się w historii a czyny znajdą rzeszę naśladowców. Według astrologii osoby zrodzone w czasie zaćmienia mogą być również niebezpieczne poprzez wprowadzanie zamętu i niepokojów społecznych. Z takich okoliczności mogą rodzić się wielcy rewolucjoniści.